Warning: Creating default object from empty value in /home/kursenunykstu/domains/kursenunykstukas.lt/public_html/wp-content/plugins/ninzio-framework/libs/redux/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
VAIKO ADAPTACIJA – Šiaulių r. Kuršėnų lopšelis-darželis „Nykštukas“

Naujienos

adaptacija

Artėja ruduo – metas, kai nemažai vaikų pirmą kartą pravers ugdymo įstaigos duris.

Pradėjęs lankyti darželį, mažylis greitai supranta, kad nebebus taip, kaip buvo, ir pradeda iš visų jėgų protestuoti bei siekti susigrąžinti įprastą gyvenimo aplinką.

Specialistų nuomonė ir praktika rodo, kad vaiko adaptacijos sėkmę lemia tinkamas tėvų pasiruošimas – kuo labiau tėvai pasirengę šiam naujam etapui, tuo ramiau jie jaučiasi susidūrę su pirmaisiais sunkumais. 

Kaip tinkamai pasiruošti darželiui?

Reikia pasakoti, kad darželis yra vaikučiui draugiška vieta, kurioje jis sužinos ir išmoks daug naujo, susiras draugų, o grįžęs namo visus įspūdžius galės papasakoti tėvams. Kad mama ar tėtis išeina į darbą, bet netrukus vaiką būtinai pasiims ir jie drauge važiuos namo.

– Susipažinti su ikimokyklinio ugdymo įstaiga.

– Atvedus vaiką į darželį, reikia jį pristatyti auklėtojoms. 

Tėvai turėtų kuo daugiau auklėtojoms atskleisti savo mažylio charakterio savybių, apibūdinti temperamentą, jei reikalinga – papasakoti apie buvusius svarbius vaiko gyvenimo įvykius.

– Tėvai turi aktyviai dalyvauti vaiko adaptacijos laikotarpiu.

Tėvai turėtų nuolat aktyviai domėtis, kaip vaikui sekasi, nes kiekviena diena darželyje vaikui gali atnešti ką nors naujo.

– Turėti pakankamai kantrybės.

– Nereikalauti iš vaiko per daug.

Vaikai, pradėję lankyti darželį, yra itin jautrūs. Tėvai ir ugdytojai turėtų nepersistengti, reikalaudami iš vaiko savarankiškumo. 

– Stebėti vaiką.

– Nenuolaidžiauti vaikui.

Nevertėtų pataikauti vaikui. Pažadai už dalykus, kuriuos vaikas privalo daryti, skatina manipuliacijas. Vaikas turėtų suvokti, ką jis turi daryti be nuolaidų, o tik su palaikymu. Tėvai neturėtų pirkti vaikams naujų žaislų ar kaip kitaip pataikauti už tai, kad jis lanko darželį. 

 

Darželio dienos režimas

Likus porai savaičių iki lankymo pradžios pradėkite imituoti darželio režimą ir namuose – kada vaikai valgo, kada eina pietų miego ir panašiai.

 

Negąsdinkite vaiko darželiu

Negalima darželiu bauginti – “jeigu tu manęs neklausysi, tai paliksiu darželyje pernakt”.

 

Pirmoji diena darželyje

Aptarkite su darželio pedagogais, kaip pratinsite vaiką pirmomis dienomis. Paprastai pirmą dieną vaikas praleidžia su tėveliu ar mama. Tai net nėra diena, o pora valandų.

 

Antroji diena darželyje

Antrą dieną jau galima prijungti papildomą veiklą vaikui, pavyzdžiui, ateiti valgyti pusryčių ar pietų, bet dar drauge su mama ar tėčiu. Galima pabandyti ir keletui valandų palikti vieną. Bet pietų miego dar reikia grįžti namo. Apskritai, rekomenduoju pirmą savaitę nemigdyti vaiko pietų miego darželyje.

 

Antroji savaitė darželyje

Prasidėjus naujai savaitei, jau galima vaiką palikti ir pietų miego, ir pabūti ilgiau darželyje. Jei vaikas gerai reaguoja, galima leisti pabūti net iki vakaro. Bet visgi tai yra labai individualu, priklauso nuo kiekvieno vaiko būdo ir jautrumo, kartais tėvams tenka skirti ir daugiau laiko adaptacijai. Visiškai adaptacijai reikia maždaug mėnesio laiko. Tėvai neturi skubinti šio proceso, o kantriai išgyventi laikotarpį.

 

Mokėkite vaikui pasakyti “ne”

Daug klausimų tėvams kyla apie atsisveikinimą su vaiku darželyje. Atsisveikinant su vaiku reikia paaiškinti, kad netrukus grįšite ir įvardinti tikslų metą: ar po pietų miego, ar po lauko, ar po pamokėlių. Nedera išsmukti nepastebėtam, nes toks tėčio ar mamos pabėgimas, kol vaiko dėmesys užimtas, mažyliui atsitokėjus jį labai išgąsdins.

 

Darželis irgi padeda šeimai

Laukdami naujoko, vaikai su auklėtoja grupėje aptaria, kad ateis naujas draugas, kurį reikės pakalbinti, pasaugoti, draugiškai priimti. Auklėtojos užduotis yra parengti pačią grupę, kad kolektyvas būtų pasiruošęs priimti naują vaiką. Todėl atėjęs į draugišką aplinką vaikas jausis saugus, ramus ir laukiamas.

 

Parengta pagal socialinės pedagogės Editos Zaksienės rekomendacijas

Kuršėnų l/d. direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rima Andrulaitienė