Warning: Creating default object from empty value in /home/kursenunykstu/domains/kursenunykstukas.lt/public_html/wp-content/plugins/ninzio-framework/libs/redux/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
VAIKO ADAPTACIJA DARŽELYJE – Šiaulių r. Kuršėnų lopšelis-darželis „Nykštukas“

Naujienos

Adaptacija šiandien bene vienas svarbiausių iššūkių, su kuriuo tenka susidurti daugeliui. Vaikučiams ir jų tėveliams, tai didelis ir nelengvas uždavinys. Mažo žmogiuko gyvenimas pasikeičia. Sėkmingas ar nesėkmingas prisitaikymas gali lemti ugdymo rezultatus, tai, kaip toliau klostysis vaikų santykiai su aplinka. Patekę į naują aplinką vaikai patiria stresą ir elgiasi įvairiai – vieni būna įsitempę, dirglūs, apatiški, kiti agresyvūs, judrūs, vieni chaotiškai bėgioja po patalpas, mėto daiktus, kiti susigūžia ir slepiasi kamputyje.

 

Labai svarbu tėveliams žinoti, kad adaptacijos laikotarpis kiekvienam vaikui trunka nevienodai. Vieni apsipranta per kelias dienas, kitiems vaikams prireikia mėnesio, dviejų ar net pusės metų. Pamažu vaikas ima jaustis drąsiau, gali nebijodamas vis labiau atsitraukti nuo mamos, tyrinėti aplinką, žaislus, daiktus, stebėti vaikus, kitus suaugusiuosius, užmegzti emocinį kontaktą.

 

Kaip tinkamai pasiruošti darželiui?

 

Specialistų nuomonė ir praktika rodo, kad vaiko adaptacijos sėkmę lemia tinkamas tėvų pasiruošimas – kuo labiau tėvai pasirengę šiam naujam etapui, tuo ramiau jie jaučiasi susidūrę su pirmaisiais sunkumais.

·         Susipažinti su ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Jei yra galimybė – tėvai turėtų savo atžalai parinkti jiems patinkantį darželį.

·         Atvedus vaiką į darželį, reikia jį pristatyti auklėtojoms. Tėvai turėtų kuo daugiau auklėtojoms atskleisti savo mažylio charakterio savybių, apibūdinti temperamentą, jei reikalinga – papasakoti apie buvusius svarbius vaiko gyvenimo įvykius.

·         Tėvai turi aktyviai dalyvauti vaiko adaptacijos laikotarpiu. Dažnai vaikui pradėjus eiti į darželį, tėvai greitai nusiramina ir nebesidomi vaiko nuotaikomis, išgyvenimais. Tėvai turėtų nuolat aktyviai domėtis, kaip vaikui sekasi, nes kiekviena diena darželyje vaikui gali atnešti ką nors naujo.

·         Turėti pakankamai kantrybės. Kartais tėvai tikisi, kad po kelių savaičių ar dienų vaikas pripras prie darželio. Kartais adaptacijos laikotarpiui užtrukus, vaikas tampa irzlus, o tėvai – nepatenkinti. Rekomenduojama tėvams atvedus vaiką į darželį ne iš karto lėkti į darbus, o pabūti valandėlę kitą su mažyliu. Tai svarbu ypač ikimokyklinio ugdymo įstaigos lankomumo  pradžioje.

·         Nereikalauti iš vaiko per daug. Vaikai, pradėję lankyti darželį, yra itin jautrūs. Tėvai ir ugdytojai turėtų nepersistengti, reikalaudami iš vaiko savarankiškumo. Kiekvienam yra savas laikas, todėl svarbiausia išlaukti, kada vaikas taps savarankiškas, ir supratingai jį palaikyti.

·         Stebėti vaiką. Kiekvieną dieną stebėti vaiko nuotaikas, nes iš jo nuotaikų galima spręsti apie jo vidinę būseną. Tai reikalinga tam, kad neliktų ilgai uždelstų ir neišspręstų problemų.

·         Nenuolaidžiauti vaikui. Nevertėtų pataikauti vaikui. Pažadai už dalykus, kuriuos vaikas privalo daryti, skatina manipuliacijas. Vaikas turėtų suvokti, ką jis turi daryti be nuolaidų, o tik su palaikymu. Tėvai neturėtų pirkti vaikams naujų žaislų ar kaip kitaip pataikauti už tai, kad jis lanko darželį.

 

Kiekvienas vaikas yra skirtingas ir unikalus. Nėra universalių taisyklių, kaip vaiką pripratinti prie darželio. Galima pasinaudoti patarimais, pasidalinti patirtimi. Vis dėlto niekas nepažįsta vaikų geriau už tėvus, todėl tik patys gimdytojai gali atsirinkti geriausius ir jų vaikams tinkamiausius patarimus.

 

Dietistė 

Indrė Petrylaitė